Simulácie budov

Termodynamické simulácie komerčných a obytných budov sú ideálnym nástrojom pre optimálny návrh zdrojov tepla a chladu, pre správny návrh denného svetla a elimináciu nežiaduceho oslnenia a overenie tepelného komfortu v priestoroch s trvalou obsadenosťou. Optimálny návrh znamená zníženie investičných a prevádzkových nákladov bez negatívneho dopadu na tepelný a vizuálny (zrakový) komfort užívateľov budovy.

Termodynamické simulácie podľa ASHRAE 90.1 App. G

Termodynamické simulácie PRM (Performance Rating Method) pre kredity LEED EAp2 / EAc2 a BREEAM Ene01.

Príprava a spracovanie simulácie už v úvodných fázach projektu za účelom presnejšieho odhadu bodového zisku v kreditoch za energetiku.

Návrh opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti navrhovanej budovy a následného zvýšenia bodového zisku od elementárnych riešení až po technologicky vyspelé opatrenia.

Vypracovanie náležitej dokumentácie potrebnej ku posúdeniu splnenia kritérií certifikačných systémov.

Termodynamická simulácia zohľadní reálnu prevádzku navrhovanej budovy podľa jej charakteru a funkcie, zohľadní reálnu obsadenosť, reálne vnútorné zisky dynamicky sa meniace v čase počas dňa, umelé osvetlenie reagujúce na intenzitu denného osvetlenia v jednotlivých zónach, využitie prirodzeného vetrania s prihliadnutím na logiku užívateľov, alebo reguláciu núteného vetrania napr. podľa CO2.

Vypracovanie analýzy maximálnej a ročnej potreby tepla a chladu navrhovanej budovy vo fáze prípravy projektov vykurovania, chladenia a vetrania, elektroinštalácií a regulácie systémov. Analýza navrhovanej budovy môže byť vypracovaná v podrobnosti od jednoduchého niekoľko zónového modelu, až po detailný niekoľko tisíc zónový model.

Analýza prinesie takmer reálny obraz o maximálnom hodinovom výkone kotolne vykurovania a strojovne chladenia, ako aj o potrebách tepla a chladu a to podľa požiadavky v dennom, mesačnom, kvartálnom, alebo ročnom časovom horizonte.

Maximálna hodinová tepelná strata a tepelná záťaž jednotlivých miestností mnoho-zónového modelu zadefinuje celkové výkony odovzdávacích prvkov tepla a chladu.

Variantné riešenia analýzy poskytnú obraz o vplyve jednotlivých opatrení na vykurovanie a chladenie a pomôžu vytvoriť obraz o investičných a prevádzkových nákladoch.

Termodynamické simulácie existujúcich budov

Analýza vhodná pre EPC programy vyjadrujúca ekonomický prínos investície do rekonštrukcie TZB. Nová kotolňa, výmena regulácie mechanického vetrania, výmena odovzdávacích prvkov a ich regulácie, úsporné umelé osvetlenie a ďalšie opatrenia teraz už nebudú predstavovať investičné riziko s nejasnou návratnosťou.

Termodynamická simulácia zohľadní aktuálnu prevádzku budovy s presným zadaním obsadenosti a vnútorných ziskov, tepelnotechnických vlastností obalového plášťa, infiltrácie, technických parametrov a regulácie systému vykurovania, chladenia a vetrania.

Prostredníctvom nameraných klimatických údajov v riešenej oblasti a faktúr za energie za sledované obdobie takto kalibrovaný model slúži ako východiskový variant pre EPC opatrenia s vysokou presnosťou vyjadrenia úspory.

EPC – Energy Performance Contracting